1 Kasım 2010 Pazartesi

Tavuk Notları 2


Kendi deneyimlerimden derlediğim tavuk notlarımı yazmaktan gurur ve onur duyarım.

-Tavuk sayınız çoksa (örneğin 10 dan fazla ise) ve aralarında yem kavgası yaşanıyorsa, yemi birkaç yere atın, kavga en aza inecektir.

-Tavuk sayısı fazlaysa ve tavukların yatma yerleri darsa tavuklar yer kavgası yapacaktır. Tavuk sayısına göre yatacak kısmın genişletilmesi gerekir.

-Tavuk yumurtlamaya başlamışsa folluktaki yumurtaların hepsini almayın, bırakacağınız yumurtalar tavuğu daha çok yumurtlamaya motive edecektir.

-Elle temas, sık sık yakalamak tavukların hoşuna gitmiyor ve hırçınlaşıyorlar.

-Tavukların hisleri çok kuvvetli, bazı yönlerden aptal gibi görünebilirler ama niyetinizi ve onlara ne kadar yararlı olduğunuzu biliyorlar ve unutmuyorlar.

-Tavuklara sert ses tonu ve sert vücut diliyle yaklaştığınızda bir süre sizden uzak dururlar, her zaman telaşsız yaklaşmak lazım.

-Tavukların sularını her gün değiştirmek çok önemli, suluk açık alandaysa hasta güvercinler suyu kirletebilirler, bu da tavukların hastalanmasına neden olur.

-Tavuk yemlerini farelerin ulaşamayacağı yerlerde tutmak lazım, çünkü farelerin temas ettiği yemleri yiyen tavukların hastalanma riski yüksek.

-Çok fazla mısır tüketen tavuklarda yağlanma oluyor, yumurta sayıları düşüyor.

-Kümese yeni gelen tavuk diğer tavuklarla kavga ediyorsa, bu kavga sağlıklarına zarar veriyorsa, yeni gelen tavuğu, birkaç gün diğer tavukların da göreceği (ki alışsınlar) bir bölmede korumak, suyunu yemini eksik etmemek, birkaç günün sonunda kümese katmak en iyisi. Kümese katma gece yapılmalı.

-Uyum preblemini baştan çözmek için yeni aldığınız tavuğu kümese geceden koyun, tavukların gece görememe gibi bir özellikleri olduğu için yeni tavuğu ancak sabah görebileceklerdir. Beraber uyumuş oldukları bu yeni tavuğa ise alışmaları kolay olur. Kümese gündüz konan tavuklarla mevcut tavuklar arasında problem olabilir, geceden kümese sokmak hızlı bir adaptasyon sağlıyor.

Bunlar sadece şu an aklıma gelenler, sürekli eklemelerim olacak, görüşmek üzere.

2 yorum:

  1. Hayırlı haftalar, güzel paylaşım için teşekkürler.

    Saygılar.

    YanıtlaSil
  2. Benden de size saygılar sevgiler, iyi haftalar olsun.

    YanıtlaSil